Načítám...
Vytvořte si účet a získejte velkoobchodní ceny | Registrovat

Jak vybírat diamant?

274527_4cs-of-diamond-quality-chart-gia-reference.jpg

Diamant má především zářit a potěšit oko majitele svým leskem a ohněm. Proto doporučujeme vybírat diamant s ohledem na jeho krásu. Vybrat kvalitně zpracovaný brus a požadovanou barvu. Bezbarvé (bílé) diamanty jsou nejcennější ale i tónované jsou mnohdy krásné svými výjimečnými odlesky a za příznivější ceny. Ohledně čistoty diamantu, zde jde především o pocit zákazníka, protože většina nečistot je pod rozlišovací schopnost lidského oka. Obzvláště pokud se pohybujeme v kategorii „VS“ a výše. 

A konečně velikost. Důležité je, za jakým účelem vybíráme diamant, tzn. do jakého druhu šperku /náušnice, prsten atd./, případně za účelem investice. Podle toho můžeme zvolit velikost a váhu diamantu. 

Je důležité si pamatovat, že cenu diamantu utváří celkově všechny 4C, jejich kombinace, a nezaměřovat se pouze na vybrané parametry.  

Hodnocení diamantů - 4C

175695_4cs-diamond.jpg

Každý diamant je posuzován podle čtyř základních kritérií, jejichž kombinací poznáme skutečnou kvalitu a cenu diamantu. Tato kritéria se nazývají „4C“, odvozením od počátečních písmen C z anglických názvů. 

Carat – Váha
Clarity – Čistota
Colour – Barva
Cut – Brus


Poslední dobou můžete zaslechnout i rozšířenou varianta „5C“, která zohledňuje také certifikát diamantu.

Na základě analýzy těchto parametrů vznikají posudky odborníků mezinárodních certifikačních společností (GIA, IGI a dalších), aby zákazník přesně věděl jaký diamant nakupuje. 

Brus - Cut

175808_gia5.jpg

Brus diamantu, jeho proporce a symetrie mají klíčový význam pro vzhled diamantu a jeho brilanci, oheň, jiskru. Brilancí se rozumí rozptyl světla na spektrální barvy. Brus je jediné kritérium ze 4C, které je nejvíce ovlivnitelné člověkem, ostatní kritéria jsou dána přírodou. Pokud brus vykáže optimální proporce, diamant zazáří nejkrásnějším třpytem. Nejoblíbenějším brusem je tzv. briliantový brus (briliant), který má 57 facet (plošek). Ostatní brusy jako smaragdový, ovál, kapka, srdce, princes a markýza se nazývají fantazijní brusy a mají různý počet facet. 

Zejména kvalita brusu předurčuje krásu a cenu diamantu.

175916_diamond-cut-chart-learn-about-diamond-cuts-shira-diamonds-dallas-texas-1.png

Kvalitní diamantový brus musí být vybroušen tak, aby jeho fazety byly vybroušeny v co nejideálnějším poměru k jeho velikosti, a fazety tak vytvářely jiskru a lesk. Mezi důležité ukazatele tak patří například poměr průměru diamantu k jeho hloubce. Podobné malé ale zásadní faktory určují krásu a cenu diamantu. Souhrn těchto parametrů poté určuje výsledné hodnocení brusu, které se pohybuje na škále od Excellent až po Poor.

V detailnějším hodnocení brusu se setkáváme se třemi podkategoriemi hodnocení brusu:

Proporce (Cut) – hodnotí jednotlivé proporce vůči průměru rundisty (zjednodušeně řečeno vůči průměru půdorysné velikosti diamantu). Jde např. o proporce velikosti tabulky, celkové výšky, úhlu koruny, úhlu pavilonu, šířky rundisty, apod.

Symetrie (Symetry) – hodnotí symetrické aspekty diamantu, jako např odchylky od ideálního kruhového tvaru, symetrie hran, velikost kalety atd.

Povrchová úprava (Polish) – hodnotí kvalitu povrchového leštění diamantu, případné škrábance apod.

Každá z těchto hodnocených podkategorií brusu má svou hodnotící škálu od Excellent až po Poor. Pokud se tedy setkáte například se zjednodušením označení „tripple EX“, znamená to, že kámen má všechny tyto uvedené podkategorie hodnoceny nejvyšší mírou kvality Excellent.

Barva - color

176066_gia-7.jpg

Barva je jednou z nejdůležitějších zjevných vlastností drahokamu, neboť se významně podílí na určení jeho hodnoty. Neznámějším diamantem je bezbarvý. Není ovšem zdaleka jediný. Diamanty se vyskytují v různých barvách, která se pohybuje od růžové, přes červenou (velmi vzácná), modrou, zelenou, žlutou a hnědou, až po černou. Úplně bezbarvé diamanty, které pracovně označujeme názvem prvotřídně bílé, jsou velmi vzácné. Jsou ideálem krystalu, jenž láme světlo do všech barev duhy, a proto jsou diamanty jedinými drahokamy, u nichž se cení bezbarvost. K ocenění barvy diamantu používáme velmi podrobnou stupnici barev, které se označují velkými písmeny abecedy, počínaje písmenem D, přičemž hodnocení barvy diamantu je založeno na pozorování intenzity zvyšující se barevné sytosti. Sytost a barva odstínu může zvýšit i snížit cenu diamantu. Například bílé diamanty s odstínem žluté jsou většinou levnější, zatímco diamanty jiných barev jsou velmi ceněny.

Barevné varianty začínají tedy písmenem D, což představuje označení pro bezbarvené, bílé diamanty, a pokračují až k písmenu Z, které má již značně zřetelný barevný odstín. Diamanty s barvou sytější než kategorie Z jsou již označovány jako „FANCY“. 

Rozlišujeme několik barevných skupin. První z nich je skupina barev D, E, F, G, H, přičemž barva H je brána jako poslední bílá. Od písmene I mluvíme již o výraznějších odstínech. 

Nejcennější barvou diamantů je kategorie D, která je v přírodě velmi vzácná a proto jsou takové kameny velice drahé. Ale i tónované diamanty jsou krásné a mají svoji cenu. 

Barvu musí určovat odborník s dlouholetými zkušenostmi, který používá k tomu určené vybavení, porovnávací sadu kamenů /masterstone/ a vhodné světlo, tzv. daily Light. Záruku barevné kategorie nám dají certifikáty od renomovaných certifikačních společností (GIA a jiné).

Karát - hmotnost - velikost - carat

176136_gia6.jpg

Karát je měrná hmotnost diamantu, pro představu 1ct odpovídá přibližně 0,2g. Karát byl historicky odvozen z hmotnosti semene svatojánského chleba, které bylo ve středověku používáno na dálném východě pro určování ceny drahých kamenů. Diamanty v běžně prodávaných špercích mají obvykle váhu v desetinách až jednotkách karátů.

Ceny diamantů exponenciálně rostou s karátovou váhou. 2ct diamant dané kvality má tedy vždy větší hodnotu než dva 1ct diamanty stejné kvality. 

Čistota - clarity

Diamanty těžené z hlubin země si sebou nesou i svoje identifikační body. Jsou to vnitřní charakteristiky a tyto vlastnosti pomáhají gemologům oddělit přírodní diamanty od syntetických a napodobenin a tím identifikovat jednotlivé kameny. 

Čistota diamantů je daná počtem cizorodých látek obsažených v pozorovaném diamantu. Může se jednat o uhlíky, „led“, praskliny, krystaly atd. Ty jsou označovány jako vnitřní. Charakteristiky vnější jako škrábance, nadbytečné fazety, naturálie, praskliny po úderu atd. vznikly převážně při opracování kamene, přičemž už nebylo možné tyto charakteristiky odstranit, aniž by to znehodnotilo jiné parametry daného diamantu. 

Pro definici čistoty kamene je závazné desetinásobné zvětšení pod lupou. Téměř všechny diamanty obsahují miniaturní „nedokonalosti“, které však nejsou překážkou jejich jedinečnosti, ani neovlivní jejich krásu. Inkluze v diamantech jsou součástí přírody, která učinila každý kámen neopakovatelným, a jsou zároveň potvrzením jejich přírodního původu. Zároveň ale platí, čím méně „nedokonalostí“, tím vzácnější drahokam. Za dokonale čistý diamant se považuje ten, na němž ani při desetinásobném zvětšení pod lupou neobjevíme inkluzi nebo zakalení. Pouze asi 20 % vytěžených diamantů má dostatečnou čistotu na to, aby mohly být užity ve šperkařství.

176205_gia3.jpg

Podle počtu, velikosti a umístění těchto nečistot rozlišujeme následující kategorie čistoty:

IF, LC, FL (Internally Flawless, Loupe Clean, Flawless) = nejvyšší čistota, v podstatě bez inkluzí

VVS1, VVS2 (Very Very Small Inclusions) = pouze obtížně viditelné velmi velmi malé inkluze 

VS1, VS2 (Very Small Inclusions) = velmi malé inkluze 

SI1, SI2 (Small Inclusions) = malé inkluze, snadno rozeznatelné při pohledu loupu 10-krát zvětšující

SI2-, SI3 (Small Inclusions) = malé ale dosti četné inkluze, snadno rozeznatelné při pohledu loupu 10-krát zvětšující

I1, I2, I3 (Inclusions) (někdy značené i jako P – Piqué) = se zvyšujícím se číslem je větší podíl velkých inkluzí, které mohou být spatřeny i prostým okem. Tyto nečistoty již ovlivňují i brilanci diamantu.

Souhrnně lze říci, že kategorie čistoty IF až SI2 nemá žádný negativní vliv na brilanci diamantu, pro laické oko jsou nečistoty i pod lupou hůře rozeznatelné. SI2- a SI3 lze také ještě zahrnout hraničně do skupiny bez vlivu na brilanci.

Certifikát - rodný list diamantu

459807_gia-certif-priklad.jpg

Diamanty se opatřují certifikátem, kde musí být uvedeny jeho 4C charakteristiky: barva, hmotnost, čistota a kvalita brusu. Dále certifikát renomovaných společností obsahuje proporce diamantu (celková hloubka diamantu od tabulky po kaletu jako procento z celkového průměru kamene, šířka rundisty atd.), informace o lesku, symetrii a fluorescenci. Certifikáty vydávají nezávislé gemologické laboratoře. Nejprestižnější z nich je americká GIA. Dále jsou nejpoužívanějsí: IGI, HRD anebo Gubelin. 

Tyto certifikáty nám napomáhají orientovat se v problematice diamantů a jeho cenotvorbě. I prestiž certifikační společnosti následně ovlivňuje cenu diamantu. 

Certifikáty by měli dále obsahovat číslo certifikátu, datum vystavení a jméno laboratoře. V dnešní době je běžnou praxí, že zákazník si může ověřit podle čísla certifikátu jeho pravost online. Např. https://www.gia.edu/report-check-landing

177066_gia.jpg

Diamanty v naší nabídce AB DIAMONDS certifikované společností GIA mají na rundistě navíc laserem uvedeno číslo certifikátu. Je to nejvyšší forma garance, že daný diamant odpovídá uvedenému certifikátu. Běžným okem je toto označení neviditelné, ale můžeme Vám jej ukázat při náležitém zvětšení.

Kimberly proces

Tzv. bezkonfliktní diamanty. Kameny v nabídce AB DIAMONDS pochází výhradně od největších a nejrespektovanějších dodavatelů, kteří stejně jako my hrdě prosazují a dodržují standardy stanovené Kimberlijským procesem. 

Co je cílem Kimberly procesu? Zabraňovat, aby se konfliktní diamanty dostávaly na oficiální mezinárodní trh. Členské státy KP dohlíží na produkci svých surových diamantů a na obchod s nimi. Veškeré mezinárodní zásilky surových diamantů musí proběhnout v neporušených obalech, musí být předloženy k certifikaci a obdržet vládou vydané osvědčení o jejich nekonfliktním původu. Takto prověřené diamanty se mohou teprve dostávat do brusíren k následnému zpracování. 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace